Bach-évnyitó

Bach zenéjével nyitja az évet a Concerto Budapest. Január 15-én online közvetítjük évnyitó duplakoncertünket a Zeneakadémia Nagyterméből.

A Beethoven-nap sikere után ismét tematikus programmal várjuk a hallgatókat: ezúttal Johann Sebastian Bach zenéje áll majd a fókuszban. Ahogy a világon mindenki, a Concerto Budapest is kénytelen volt jelentősen alakítani tervein, alkalmazkodva a kialakult helyzethez. A változtatások azonban nemcsak lemondással jártak, de új lehetőségeket is nyitottak. Így jöhetett létre Bach fenséges zenéjét középpontba állító, két hangversenyből álló Bach-évnyitó is, amelynek 18.00 órakor kezdődő első estjén Matan Porat csatlakozik majd a zenekarhoz. Az izraeli zongorista eredetileg júniusban vendégszerepelt volna a Concerto Budapestnél, s bár az akkori koncert nem valósulhatott meg, ez nem tudta eltántorítani, s most mégis Budapestre utazott, hogy részt vehessen az online koncerten. A program Bach versenyműveiből válogat: az első számként a Brandenburgi concertók közül a legrövidebb, vonósokra komponált harmadik hangzik majd el, ezt követi három, eredetileg más hangszerre íródott billentyűs versenymű. Porat visszatérő vendége a zenekarnak, Franciaországban már játszott a Concerto Budapesttel Bach-versenyműveket. Első, 2015-ös budapesti koncertje után „biztos tudású, teherbíró zongoristaként és jelentős muzsikusegyéniségként” jellemezte a hazai kritika.

A második, 20.00 órás hangverseny a szvit és a fúga műfajára koncentrál majd. Az első szám a Badinerie tételéről szinte mindenki által ismert h-moll szvit, amelyben a fuvola olyan kitüntetett szerepet kap, hogy sokan fuvolaversenyként emlegetik. E virtuóz szólamot a zenekar szóló fuvolaművésze, Kaczander Orsolya szólaltatja majd meg, akinek kiemelt szerep jut majd George Benjamin 2007-es kilenc zenészre hangszerelt Bach-átiratában is, ahol a zenekar tagjai szólisztikus szerepben lépnek színpadra. A koncert zárásaként a III. (D-dúr) szvit hangzik fel, benne az eszményien szép Air-tétellel.

Az ingyenes online koncertek a zenekar YouTube-csatornáján és honlapján, a Zeneakadémia felületein és a Papageno Facebook oldalán lesznek követhetők.