A Hallgatás Napja – a fesztivál, melyet a világ egyik vezető klasszikus zenei csatornája közvetít

A Concerto Budapest kortárs zenei fesztiváljáról és a klasszikus zene filmes lehetőségeiről mesél Szabó Stein Imre, a zenekar nemzetközi stratégiai főtanácsadója. 

A Concerto Budapest kortárs zenei fesztiválja, A Hallgatás Napja idén két egymást követő napon, november 13-án és 14-én ingyenesen látogatható a Budapest Music Centerben. A két napba sűrített fesztiválon negyven mű, nyolc ősbemutató, két magyarországi bemutató, számtalan művész és együttes várja a közönséget.

A klasszikus és kortárs művek egyedülálló módon felfűzve egy olyan megismételhetetlen zenei szövetet alkotnak, melyben az elhangzó művek kizárólag a helyszínen, egymás kölcsönhatásában kapják meg különleges karakterüket.

Beethoven, Debussy, Franck, Schönberg, Stravinsky, Ligeti, Kurtág, Eötvös, Adés zenéje napjaink magyar zeneszerzőinek generációkat átívelő sokaságával körülvéve különleges lehetőséget ad a kortárs zene mélyebb megismerésére és újraértelmezésére.

Mit is jelent a Hallgatás Napja?

A név maga többféle asszociációra ad lehetőséget. Hallgatás. Csend. Meghallgatás. Figyelem. Összpontosítás. Tanulás… Valójában Keller András a névválasztással nyitva hagyja ezt a kérdést. Három lényegi kulcsfogalom azonban kimondottan kapcsolódik ehhez a naphoz: a felfedezés, az elmélyülés és a rácsodálkozás. Az esemény egyik fő célja mindenképpen a hazai kortárs művek, zeneszerzők és előadók szélesebb körben való ismertségének növelése. A keret, amelyet a Concerto Budapest és a BMC ehhez közösen nyújt, lehetővé teszi a fesztivál látogatói számára, hogy megtalálják a számukra is izgalmas zenei csemegéket, elmélyüljenek a számukra ismeretlen, vagy éppen jól ismert művek egyedi környezetben való felfedezésébe. Hiszen a művek előre nem megjósolható módon befolyásolják egymást. „Ha egy Beethoven mű után egy Csalog Gábor művet játszunk, az a kettő biztosan fog egymásnak valamit mondani, ami csak ott a helyszínen derül majd ki. A Hallgatás Napjának általában az a célja számomra, hogy létrehozzak olyan dimenziókat, melyek csak ott, a helyszínen tudnak megvalósulni, előre nem tudjuk őket meghatározni.” – nyilatkozta nemrégiben Keller András a Concerto Budapest induló blogjában


fotó: Hrotkó Bálint

Az idei Hallgatás Napjának külön fényt ad, hogy a The Violin Channel élőben közvetíti a második napot. „Amikor a The Violin Channel vezetőségének elmeséltem, hogy ez a nap a maga sűrítettségében kicsit olyan, mint a pápaválasztás - az ajtók becsukódnak, és kortárs zene szól odabent, amíg fel nem száll a fehér füst - azonnal érdeklődni kezdtek. Nyilvánvalóan ez csak egy hasonlat, hiszen nincs füst és az ajtók végig nyitva állnak, mégis az érzet hasonló, és erre a csatorna vezetősége rögtön ráérzett. Óriási dolog, hogy egy ilyen nézettségű amerikai klasszikus zenei csatorna, ami mondhatjuk, hogy a világ egyik vezető médiuma ezen a területen, a Concerto Budapest fesztiválját közvetíti." mondta Szabó Stein Imre

A The Violin Channel érdeklődése mögött az esemény egyedi mivolta mellett természetesen több fontos tényező is szerepet játszik. Fontos hangsúlyozni a Concerto Budapest kiemelkedő zenei színvonalát, az utóbbi évek élő közvetítéseinek esemény jellegét, mely Szabó Stein Imre komoly rendezői munkájának köszönhetően, 8-12 kamerával felvéve prémium minőségű élményt nyújtott a nagyközönségnek, és természetesen közrejátszott az a tény is, hogy a szintén Szabó Stein Imre által rendezett 2020-ban Arany Oroszlán díjat nyert koncertfilmjük Gidon Kramerrel és a Kremerata Balticával meghozta a nemzetközi hírnevet a zenekarnak, így nem volt ismeretlen a The Violin Channel számára a Concerto Budapest név.

„A klasszikus zene szeret bezárkózni. Ha filmes eszközökkel ezt a csodaszelencét ki tudjuk nyitni és újra tudjuk teremteni a csodát, az nekem is visszaigazolás, hogy érdemes bátran dolgozni, alkotni, feszegetni a határokat.” - mondta Szabó Stein Imre. „Az, hogy a Concerto Budapest tavalyi „Beethoven-nap” rendezvénysorozatának három koncertje összesen 240.000 embert ért el az Index és a Concerto Budapest saját honlapján keresztül - átlagosan 40 perc nézési idővel -, egyedülállóan magas nézettséget jelent. Ez mind a zenekarnak, mind a kulturális szférának óriási lépésAz idei Hallgatás Napja fesztivál többszázezer ember számára lesz elérhető a The Violin Channel közvetítésének köszöngetően. Kivételes lehetőség ez arra, hogy a Hallgatás Napja - idén kifejezetten a magyar kortárs zenére fókuszálva - megtalálja a helyét a kortárs zenei élet nemzetközi térképén.” 

Az idei kétnapos fesztiválon megszólaló hangok által találkozik egymással Eötvös Péter, Csalog Gábor, Ligeti György, Stravinsky, Kurtág, Schönberg, Vidovszky, Beethoven, hogy csak néhányat említsünk a zeneszerzők közül. Ugyanígy az előadóművészek közül hallhatjuk Kaczander Orsolyát, Lukács Miklóst, Demeniv Mihályt, Klenyán Csabát, Perényi Miklóst, A Keller Quartetet, Harcsa Veronikát és a kortárs zenei élet számos kiemelkedően tehetséges alakját. A nagy találkozások előre nem megjósolható felismeréseket, összekapcsolódásokat, művekre és művészekre való rácsodálkozást válthatnak majd ki a közönségből, melynek eredménye igazi elmélyülés lehet. Ráébredhetünk, hogy a kortárs zenének van létjogosultsága, hiszen ahogy Keller András mondja, „a különböző korok zenéi a történelem része, benne vannak az evolúcióban.” Nincs más dolgunk tehát, mint átengedni magunkon az élményt, amely egyszeri és megismételhetetlen körülmények között a világon egyedülálló sűrítettségben jelenik majd meg előttünk.

Nyitó kép: Szabó Stein Imre
fotó: Marjai Judit