MOZART-NAP: Zárókoncert // Mayer / Hewitt / Keller

Jegyvásárlás

A Concerto Budapest egész napos programsorozata | Művészeti Vezető: Keller András | Házigazda: Batta András 

Mozart: Exsultate Jubilate: Motetta szoprán hangra, zenekarra és orgonára K 165(158a) (Matthias Spindler átirata Oboa d'amore-ra, zenekarra és orgonára)

Albrecht Mayer oboa

Mozart: c-moll zongoraverseny K. 491
Angela Hewitt zongora

Mozart: F-dúr oboaverseny zenekarra, KV 293.
(Az 1. tétel fennmaradt kotta töredék részét Gotthard Odermatt fejezte be és további két tétellel egészítette ki.)
Albrecht Mayer oboa

Mozart: D-dúr “Prágai” szimfónia K. 504

Közreműködik: Concerto Budapest
Vezényel: Keller András

A Mozart-nap zárókoncertjét az Exsultate, jubilate (K. 165) indítja, melyet a szerző 1773-ban, azaz tizenhét éves korában írt milánói útja során, amelyen apjával együtt vett részt. A szólómotetta eredetileg Venanzio Rauzzini, a kor egyik legismertebb férfiszopránja számára készült. A háromtételes mű vallásos szövege dacára zeneileg egyáltalán nem templomi stílusú, inkább a kor operai hangvétele, fiatalos jókedv és lendület jellemzi. De ez nem mond ellent a szövegnek, hiszen annak témája is az öröm. A motetta ezúttal Matthias Spindler átiratában, a Berlini Filharmonikusok vezető oboaművésze, Albrecht Mayer előadásában hallható.

A műsor második darabja a Mozart egyik legtökéletesebb zongoraversenyeként számontartott c-moll concerto (K. 491). E szenvedélyes, sötét tónusú alkotás 1786-ban íródott. Beethoven pályatársának ezt a művét érezte magához a legközelebb, és komoly inspirációt merített belőle. „Már a »beérkezett« Mozart írja, aki már túl van nagy bécsi sikerein (…). És íme: ebből a látszólag kerékvágásba jutott életből egyszerre sötét, tragikus árnyak tolulnak fel, felszakadnak régi sebek, és megjelennek egy kérlelhetetlen végzet nyomasztó sejtelmei. (…) Milyen más Mozart ez! Mennyire tisztán látja már ez a zseni, hogy amit a földi boldogságból meghódított, az nem maradhat az övé, hogy a valóság kisiklik kezei közül, mennyire ráeszmélt már ebben a grandiózus zongoraversenyben letipró sorsának egész fájdalmas pátoszára!” – fogalmaz Tóth Aladár a műről, melynek szólistája ezen az estén a Concerto Budapest vendégművésze, Angela Hewitt lesz.

A szünet után hallgathatjuk meg Albrecht Mayer német oboaművész szólójátékával az 1778-ban vagy 1783-ban íródott, eredetileg töredékben maradt F-dúr oboaversenyt (K. 293), melyet a koncert szólistája és Gotthard Odermatt német zeneszerző és oboaművész egészített ki.

A Figaro házassága és a Don Giovanni keletkezése közötti esztendőben, 1786-ban íródott a koncert záró darabja, Mozart 38. (D-dúr) szimfóniája (K. 504), mely megkülönböztető címül a „Prágai” jelzőt kapta. Megírását valószínűleg a mester közelgő bohémiai utazása ösztönözte, és a bemutatót is a cseh fővárosban tartották. A súlyos, drámai részletekben gazdag műnek, melyet Keller András vezényletével ad elő a Concerto Budapest zenekar, több része is már a Don Giovanni drámai hangvételét előlegezi.

 

A Mozart-napról

A Concerto Budapest 2018 óta évről évre egynapos koncertsorozatot szentel a klasszikus zene örök kedvencének, Wolfgang Amadeus Mozartnak, vagyis inkább a mi közös és olthatatlan Mozart-rajongásunknak.
Így történik ez 2025 márciusának első vasárnapján is. Kamaraművektől a versenyművekig számtalan műfaj reprezentálja
az egymást követő koncerteken Mozart művészetét. A nap idei sztárvendége Angela Hewitt, a Concerto Budapest visszatérő vendégművésze. A zenekar tagjai, szólistái mellett fellép még Albrecht Mayer a Berlini Filharmonikusok kiemelkedő szólóoboistája, Simon Izabella jóvoltából pedig – immár hagyományos jelleggel – idén is izgalmas programmal várjuk a gyermekeket.

„ Világos, tiszta, szép emlékként marad meg
bennem ez a nap egész életemen át. Mintegy
távolról, halkan csengnek még fülembe
Mozart muzsikájának varázshangjai.”

Így írt kétszáz éve Franz Schubert egy napjáról, amelyet nagy és általa olyannyira csodált pályaelődjének zenéjével töltött. Jó eséllyel mi mindannyian valahogy így emlékezhetünk majd vissza erre a mozarti vasár- és ünnepnapra, melynek házigazdája 2025-ben Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója lesz.