Muzsikusok Muzsikások sorozat I.
- Weiner: I. divertimento, 2. tétel - "Rókatánc", op.20
Dunántúli dallamok és táncok
Moldvai ballada - Liszt: Rákóczi induló
Kalotaszegi táncok - Haydn: 60. C-dúr szimfónia, Hob.I:60
- Ligeti: Concerto Romanesc, 1. és 2. tétel
- Bartók: Duók és gyűjtések
Moldvai egyházi ének - Bach: D-dúr szvit, 2. tétel - "Air", BWV 1068
Mezőségi improvizáció - Mozart: 4. C-dúr "Jupiter" szimfónia, I. tétel, K. 551
- Mozart: D-dúr divertimento, 1. tétel, K. 251
- Mozart: 4. C-dúr "Jupiter" szimfónia, IV. tétel, K. 551
Petrás Mária - ének; Farkas Zoltán, Tóth Ildikó - tánc; Muzsikás Együttes
Vezényel: Héja Domonkos
Valóságos felfedező útra hívjuk a közönséget a 2016/2017-es évadban, amikor is három alkalommal játszik együtt a Concerto Budapest és a Muzsikás Együttes. Klasszikus zenészek népzenészekkel, muzsikusok muzsikásokkal. Ennek a sorozatnak első állomása ez a koncert.
Ki ne lenne arra kíváncsi, vajon hogyan énekelhették a gregoriánt az olaszok a 16-17. században? Felvétel akkoriban még nem készülhetett, ám ha valaki mégis szeretné tudni, csak hallgassa meg egy különleges magyar népcsoport, a moldvai csángók dallamait. A pápa annak idején térítő szerzeteseket küldött hozzájuk, akik a nyelvi különbségek miatt a szövegeket ugyan nem, de a zenét át tudták adni. A csángók máig megőrizték ezeket a dallamokat. Ennek illusztrálásához Petrás Mária Prima Primissima és Magyar Örökség díjas népdalénekes lesz a vendégünk.
De vajon hogyan játszottak a bécsi klasszikusok? Ha valaki figyelmesen elolvassa Mozart édesapjának, Leopoldnak könyvében leírtakat arról, hogyan kell hegedülni, rájön, hogy a mester tulajdonképpen a mai kalotaszegi muzsikusok játékát írja le! Így már könnyű rekonstruálni. A koncert egyik érdekessége lesz, hogy Mozart egy divertimentóját a közönség először meghallgatja úgy, ahogyan Mozart megírta, aztán úgy, ahogyan a mai nép gyakorlatban él, végül pedig a kettőt együtt is. Mindenki számára hallható lesz a csodálatos egybecsengés!