Tematikus fesztiválokkal, világhírű szólistákkal és sokszínű koncertprogrammal várja a közönséget a Concerto Budapest 2025–26-os évada.

fotók: Felvégi Andrea
Keller András főzeneigazgató kezdeményezésére Bartók művészete kerül fókuszba ősszel, a szerző halálának 80. évfordulóján, a Magyar Kincsek Bartók Ünnepen. Kurtág György 100. születésnapja alkalmából a zenekar a mester aktív részvételével kétnapos Kurtág-workshopot tart a Zeneakadémián. Először rendezik meg a Hegedű Ünnepe fesztivált, és folytatódnak a zenekar sikeres és hiánypótló vállalásai, a Concerto Mesteriskola és a Hallgatás Napja is. Harmadik alkalommal tér vissza a Concerto Budapest az Egyesült Királyság vezető koncerttermeibe, kamaraegyüttesei pedig a Petőfi Kulturális Program keretében Mozart Planet koncertsorozattal járják be az országot. Az évad művésze Balázs János zongoraművész.
Bartók-fesztivállal indítja az évadot a Concerto Budapest
2025 őszén a Concerto Budapest a Magyar Kincsek Ünnepét Bartók Béla emlékének szenteli, a zeneszerző halálának 80. évfordulója alkalmából. A Magyar Kincsek Bartók Ünnep névre keresztelt háromnapos fesztivál szeptember 26-án kamaraesttel veszi kezdetét a Budapest Music Centerben, majd a Zeneakadémián négy nagyszabású hangversenyen Bartók emblematikus zenekari művei, köztük valamennyi versenyműve megszólal Baráti Kristóf, Balázs János, Berecz Mihály, Ránki Fülöp, Kelemen Barnabás, Szűcs Máté és Perényi Miklós előadásában. A fesztivál programját két különleges vokális alkotás teszi teljessé: a ritkán hallható Falun az Angelica Leánykar közreműködésével, és a mélységeiben máig titokzatos A kékszakállú herceg vára Vörös Szilvia és Sebestyén Miklós szólójával.
„Bartók a legegyetemesebb és egyben a legújítóbb alkotója a magyarságnak. Művészete a klasszikus beethoveni hagyományra épült, újjáteremtette a magyar nemzeti zenét, és új európai nyelvet hozott létre. Ez az új művészet elsősorban a Kárpát-medence népdalkincséből sarjadt ki, az itt élő népek zenéjének sajátos fordulatait ötvözi a nyugati zenei hagyománnyal, szintézist teremtve különböző zenei világok között. Meggyőződésem, hogy Bartók szellemisége és művészetének üzenete Európa szellemi megújításának egyik példája és motorja lehet egyben.” – vallja Keller András, a Concerto Budapest főzeneigazgatója.
Balázs János – az évad művésze
A Concerto Budapest 2025–26-os évadának művésze Balázs János zongoraművész, aki számos meghatározó koncerten lép fel szólistaként. A Magyar Kincsek Bartók Ünnepen Bartók 2. zongoraversenyét, a karácsonyi koncerten Rachmaninov 3. zongoraversenyét adja elő. A Cziffra Fesztivál keretében Rachmaninov, Gershwin és Liszt műveit játssza a zenekar közreműködésével, májusban pedig a Keller Quartet partnereként lép színpadra.
A zenei élet meghatározó szólistái a Concerto Budapest magyar vendégei között
A Concerto Budapest visszatérő hazai vendégművészei ezúttal is jelentős művek előadóiként lépnek színpadra. Berecz Mihály Beethoven 2. (B-dúr) zongoraversenyének szólistájaként hallható, míg Várjon Dénes Dohnányi Változatok egy gyermekdalra című művét és Bartók 1. zongoraversenyét szólaltatja meg. Baráti Kristóf novemberben Bach, Beethoven és Brahms műveit vezényli, Kelemen Barnabás pedig a Brahms D-dúr hegedűversenyének szólistájaként lép fel a zenekarral. A francia romantika világát Vashegyi György meghívására Julien Henric tenor idézi meg egy különleges áriaest keretében a Müpában. A francia repertoárból válogat Takács-Nagy Gábor is, aki Fauré, Ravel és Saint-Saëns műveit vezényli áprilisban a Zeneakadémián.
A Papageno oldalán megjelent teljes írást IDE kattintva olvashatják.