Thierry Escaich és a Concerto Budapest

Thierry Escaich: A napbárka - magyarországi bemutató

Franck: E-dúr korál
Franck: Az elátkozott vadász - szimfonikus költemény
- szünet -
Thierry Escaich: Improvizáció - hommage à Franck
Franck: Cantabile
Thierry Escaich: Az idő négy arca (III. orgonaverseny) - magyarországi bemutató

Közreműködik: Thierry Escaich orgona, Concerto Budapest
Vezényel: Káli Gábor

A zenetörténet sok évszázados hagyománya, hogy az orgonista: polihisztor. Nemcsak előadó, hanem alapos ismerője a hangszernek, a zeneelméletnek, a liturgiának (hiszen a legtöbb orgonista egyházzenész is), mesterien tud improvizálni különböző stílusokban - és saját megírt művei is vannak: zeneszerző. Mindez elmondható a kiváló francia orgonaművészről. Thierry Escaich, akit a magyar közönség régóta ismer és kedvel, a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermének orgonáján francia estet ad, a romantikus César Franck művei és saját kompozíciói - valamint egy Franckról megemlékező improvizációja - váltakoznak műsorán.

A hangverseny izgalmasan színes és változatos hallgatnivalót kínál. A műsort két Escaich-kompozíció keretezi, amelyeknek közös tulajdonságuk, hogy bennük az orgona zenekarral társul: az első címe A napbárka (La Barque solaire), a második Az idő négy arca (Quatre visages du temps) címet viseli. A Concerto Budapest, amely e darabokban a fiatal Káli Gábor vezényletével az orgonaművész partneréül szegődik, a műsor közepén önálló produkcióval is előrukkol, megszólaltatva César Franck ritkán hallható szimfonikus költeményét, Az elátkozott vadászt (Le Chasseur maudit). A Belgiumból származó, de életét Párizsban élő Franck a francia romantika nagy alakjai közé tartozik, tevékenységében, ha úgy tetszik, Thierry Escaich elődjeinek egyike, hiszen idejét megosztotta az alkotás, az orgonaművészi tevékenység, a tanítás és a templomi muzsikus teendői között. Szólóorgonára fogalmazott művei közül kettő is elhangzik az est műsorán. Thierry Escaich 1965-ben született Párizs közelében, Nogent-sur-Marne-ban, és a párizsi Conservatoire hallgatója volt, ahol 1992 óta maga is improvizációt és zeneszerzést tanít. Világszerte koncertezik. Nem kizárólag „orgona-szerző”: műveit a legkülönfélébb előadó-apparátusokra írja.

A koncertet 18.30 órai kezdettel, Előhang címmel beszélgetés előzi meg, melyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.
A beszélgetés házigazdája Fazekas Gergely.

A produkció a Müpa szervezésében valósul meg.